مدل هوک (قلاب)- چگونه با مدل قلاب در مشتری ایجاد عادت کنیم؟

مدل هوک (قلاب)- چگونه با مدل قلاب در مشتری ایجاد عادت کنیم؟

قلاب شده (Hooked) چیست؟

در این مقاله قصد داریم اهمیت مدل هوک (قلاب) و نمود آن را در اتفاق ها٬ اختراع ها و حتی محصولات اطرافمان بررسی کنیم. همچنین در ادامه تاثیر مدل قلاب را در ارزش یک محصول بیان خواهیم کرد.

یک آمار جالب!

۷۹ درصد از کسانی که تلفن هوشمند دارند هر روز صبح حداکثر تا ۱۵ دقیقه پس از بیدار شدن به دستگاهشان سر میزنند. تکان دهنده تر٬ اینکه بیش از یک سوم آمریکاییها گفتند ترجیح میدهند رابطه جنسی نداشته باشند تا این که موبایل نداشته باشند.

مطالعه دانشگاهی در سال ۲۰۱۱ نشان داد آدما روزانه ۳۴ بار به موبایلشان سر میزنند. اما مطلعان این صنعت معتقدند که این عدد چیزی حدود ۱۵۰ بار در روز است که بهت آور است.

قبول کنید با مدل هوک (قلاب) معتاد شدیم رفت!

فناوری های مورد استفاده ما اگر نگوییم اعتیاد تمام دارند. دست کم به وسواس تبدیل شدهاند. یک آن میخواهی پیامی بخوانی یا سری به یوتیوب٬ فیسبوک یا توییتر بزنی٬ که میبینی ۱ ساعت است داری به موبایل ور میروی و صفحات را مرور می کنی. میل مفرطی است که احتمالاً در تمام طول روز وجود دارد اما بعید است متوجه آن بشوی.

دانشمندان روانشناسی عادت را رفتار های خودکاری که با نشانههای موقعیتی به جریان میافتند تعریف میکنند. کارهایی که بدون تفکر آگاهانه یا با حداقل آگاهی انجام میدهیم. محصولات و خدماتی که از روی عادت از آنها استفاده می کنیم٬ رفتار روزمره ما را تحت تاثیر قرار می دهند و به این درست همان چیزی است که مد نظر طراحان این محصولات بوده است. فعالیت های ما را مهندسی کردند.

چطور شرکتها که تولیدشان فقط کد های ریز و درشتی است که روی صفحه نمایش داده میشوند ممکن است بتوانند ذهن کاربران را کنترل کنند چه چیزی باعث می شود بعضی محصولات تا این حد اعتیادآور باشند؟

وابستگی شرط بقاست!

برای بسیاری از محصولات ایجاد وابستگی شرط بقاست! از آنجایی که چیزهای بیشماری وجود دارند که می توانند حواس ما را به خود جلب کنند٬ شرکتها به دنبال تسلط بر تاکتیک های بدیع اند تا بتوانند جای خود را در ذهن کاربران نگه دارند. امروزه جمع کردن میلیون ها کاربر دیگر کافی نیست! شرکت ها هر روز بیشتر به این واقعیت پی میبرند که ارزش اقتصادیشان تابع مستقیمی است از قدرت عادت هایی که ایجاد میکنند. شرکتها برای جلب وفاداری کاربران و خلق محصولی که مکررا استفاده شود٬ باید دریابد چه چیزی کاربران را وامی دارد که کلیک کنند و چرا.

محصولات موفق چه میکنند؟

با اینکه برخی شرکتها تازه دارند چشمشان را به روی این واقعیت جدید میگشایند برخی شرکتهای دیگر حتی ثمره مالی آن را هم درو کردند شرکتهایی که از این متد استفاده می کنند با تسلط بر نحوه طراحی محصولات عادت ساز توانستند محصولاتشان را به بخش لاینفکی از زندگی کاربران تبدیل کنند.

محصولات موفق با اجرای پی در پی چرخ قلاب به هدف نهایی خود یعنی درگیر کردن کاربر و انگیزش او، میرسند و کاربران را به استفاده مکرر از محصول وا میدارند٬ بدون اینکه به تبلیغات پرهزینه و اطلاعرسانی گسترده نیازی داشته باشند.

Leave a Reply

×
×

Cart