محرک ها در مدل قلاب- چگونه در مدت کوتاهی محصول را به کاربر معرفی کنیم؟

محرک ها در مدل قلاب- چگونه در مدت کوتاهی محصول را به کاربر معرفی کنیم؟

سود کلان در مدت کوتاه با محرک ها در مدل قلاب!

شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که چه میشود که برخی شرکت ها مثل تلگرام٬ اینستاگرام و حتی فیس بوک به طرز معجزه آسایی سیل کاربران و سود کلان حاصل از آن ها را ظرف مدت کوتاهی تجربه میکنند؟ اصلا چطور میشود ظرف مدت کوتاهی محصول را به کاربر معرفی کرد؟ برای پاسخ به این سوال اجازه دهید نقش تعیین کننده محرک ها در مدل قلاب را بررسی کنیم.

محرک ها در مدل قلاب

محرک ها در مدل قلاب عموما به اتفاق ها یا نوشته ها یا عکس ها یا هر چیز دیگری که مردم را به انجام کاری ترغیب می کند٬ گفته می شود. حال ما می خواهیم به یک فرد بگوییم که کاربر یا مشتری ما باشد و اگر نخواهیم با ساده لوحی پیشش برویم و بگوییمکاربر ما می شوی؟٬ باید از محرک ها در کسب و کار استفاده کنیم تا او به سراغ ما بیاید و ما را انتخاب کند. اما محرکها در کسب و کار چه چیزهایی هستند؟ چگونه باید از آنها استفاده کرد؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه محرکها را مورد بررسی قرار میدهیم.

محرک های بیرونی

محرکهای بیرونی بیشتر برای جذب کاربران یا مشتریان جدید مورد استفاده قرار میگیرند و عموماً برای راضی نگه داشتن کاربران یا مشتریان و اصلاً حتی نگه داشتنشان یا کارایی ندارد یا بسیار پرهزینه اند. علت نامگذاری این نوع محرک ها در مدل قلاب این است که نمود این محرک ها در محیط یا پیرامون افراد است نه در احساسات درونی آنها.

اولین محرک بیرونی که شاید به ذهن همه برسد استفاده از فضا های تبلیغاتی مختلف مانند سایتها٬ بیلبوردها٬ رسانهها واست که اصطلاحامحرکهای بیرونی خریدنینام دارند. محرکهای بیرونی خریدنی برای کوتاه مدت و جذب تعداد زیادی کاربر بسیار مناسب اند. اما در دراز مدت هزینههای آنها به قدری بالاست که حتی شرکتهای بزرگ نظیر فیسبوک را ورشکست میکنند!

نوع دیگر محرکهای بیرونیمحرکهای بیرونی اعتباریهستند. حتما بارها دیده اید که یک کلیپ٬ یا یک عکس یا حتی یک متن به صورت ویروسی در فضای مجازی پخش میشود یا تیتر خبرها می شود  و همه مردم را تحریک و به دانستن بیشتر در آن موضوع می کند. این نوع محرکها٬ محرکهای بیرونی اعتباری هستند. معمولاً تولید آنها زمان بر است و پیشبینی پخش ویروسی و استقبال مردم از آنها٬ مگر با مطالعه روانشناختی روی جامعه هدف کار دشواری است.

نوع  سوم از محرکهای بیرونیمحرکهای بیرونی رابطه مبناهستند. همانطور که از اسم این نوع محرکها نیز بر میآید٬ مبنای این نوع محرک از استفاده از رابطه هاست. این نوع محرک در واقع وقتی روی میدهد که دوستتان مشتاقانه به پیش شما پیشنهاد استفاده از یک وب سایت جدید را می دهد در واقع تمام پیشنهاد هایی که افراد به هم میدهند٬ در در واقع یک محرک رابطه مبنا٬ از طرف کمپانی پیشنهاد شده است.

اما مگر همه دوستان ما بازاریاب شرکت های مختلف اند؟ پس چرا این اتفاق می افتد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت انسان ها به طور ذاتی به پیشنهاد دادن و در اشتراک گذاشتن تجربیات خود علاقه دارند و شرکتها با استفاده از این واقعیت از همه کاربران خود به عنوان یک بازاریاب بین دوستانشان استفاده می کنند.

محرک های درونی

حال فرض کنید زیادی از جامعه هدف تان شما را دیدند و شناختند و محصول یا سرویستان را یک بار تجربه کردند. چگونه میخواهید آنها را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید؟ پاسخ به این سوال را می توان در محرکهای درونی یافت. محرکهای درونی در واقع همان احساسات ما هستند! شرکت های بزرگ معمولا محصولات یا خدمات خود را به یکی از احساسات منفی ما گره میزنند! اما چرا احساسات منفی؟ مگر آنها میخواهند با یک حس منفی شناخته شوند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مغز انسان به علت روند تکامل تصمیم سریع و حتی بد را به تصمیم نگرفتن ترجیح میدهد و در شرایطی که با احساس منفی روبرو میشود٬ میخواهد با اولین راه حل از آن حس فاصله بگیرد.

برای مثال اینستاگرام روی احساس ترس شما سرمایه گذاری کرده است. بله! ترس از دست رفتن یک صحنه٬ خاطره یک مهمانی و یا حتی حس یک لحظه!

حرف آخر در محرک ها در مدل قلاب

حال این سوال ایجاد میشود که ما چگونه برای محصولات خود محرک درونی مطلوب را پیدا کنیم؟

پاسخ به این سوال چندان سخت نیست کافیست خود را جای مخاطب آن بگذارید و دائما از خود بپرسیدچرا؟”. این کار را آنقدر ادامه دهید تا پاسخ یک سوال به یک احساس ختم شود. مثلا پاسخ سوالی بشودچون میترسم زمان را از دست بدهمیاچون تنبل هستمیا چیزی شبیه اینها. به این روش٬ روشپنج چرامیگویند چرا که معمولا پاسخ خود را در کمتر از ۵ پرسش خواهید یافت. جالب است بدانید حتی شرکتی به وسعت تویوتا هم از این روش برای ارائه محصولات خود استفاده میکند.

Leave a Reply

×
×

Cart